Ο σύλλογός μας ιδρύθηκε το 2018 και είναι ένας επίσημος φιλανθρωπικός οργανισμός (Reg.Charity:1183839) μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα. Αποτελεί μία εθελοντική πρωτοβουλία Ελλήνων της Μεγάλης Βρετανίας που κατοικούν στο Birmingham και στην ευρύτερη περιοχή των West Midlands και αποσκοπεί στη διατήρηση και προβολή των ηθών, εθίμων και παραδόσεων της πατρίδας μας τόσο ανάμεσα στου ήδη υπάρχοντες Έλληνες κατοίκους όσο και στους μη Ελληνόφωνους που επιθυμούν να μάθουν περισσότερα για τον σπουδαίο πολιτισμό μας. Ο σύλλογος μας απαντά στις ανάγκες των 80.000 μονίμων Ελλήνων κατοίκων των West Midlands ενώ συντονίζει πολυδιάστατο φιλανθρωπικό έργο και ταυτόχρονα προωθεί την συνοχή και την ευημερία της Ελληνικής παροικίας μέσα απο πολιτιστικές δραστηριότητες.